“Аймактарды өнүктүрүү жылына”, Ч.Айтматовдун 90 жылдыгына жана III Дүйнөлүк көчмөндөр оюнуна карата 2018-жылдын 23-28-апрель күндөрү өтүүчү тарых факультетинин Илим жумалыгына чакырабыз.
ИЛИМ ЖУМАЛЫГЫНЫН УЮШТУРУУ ТОБУ:
Тарых факультетинин деканаты жана кафедралар
ИЛИМ ЖУМАЛЫГЫНЫН ИШТӨӨ
ГРАФИГИ:
25. 04. 2018-жыл. (208-ауд.)
I бөлүк:
13.00 –13.20 - Илим жумалыгынын ачылышы.
И.Г.Кенжаев – ОшМУнун илимий иштер боюнча проректору, тех.и.д., профессор.
Г.М.Анарбаева – ОшМУнун илим жана аспирантура бөлүмүнүн башчысы, ф.-м.и.к., доцент.
С.А. Смадияров – тарых факультетинин деканы, т.и.к., доцент.
II бөлүк:
13.20 – 14.30 – Жалпы тарых жана ТОУ кафедрасынын III Дүйнөлүк көчмөндөр оюндарын өткөрүүгө карата ОшМУнун базасында “Улуттук оюндар –тарыхыбыздын башаты, каада-салтыбыздын өзөгү” деген темада студенттик илимий семинар.
Модератор: т.и.к., доцент Чыныкеева Г.Э.
Баяндамачылар:
1. Маматалиева Жумагул – 3-курс – “Кыргыз элинин бата берүү салтынын тарбиялык мааниси жана улуттук оюндарда берилүүчү бата”.
2. Кадырбек уулу Икрамжан – 1-курс - “Мал чарбасы менен байланышкан элдик оюндар жана алардын мааниси”
3. Токтобаева Аксана – 1-курс – “ Дүйнөлүк көчмөндөр оюндары жана анын учурдагы мааниси”
4. Голубаев Нуркалый – 2-курс – “Кыз куумай” оюну жана анын учурдагы көйгөйлөрү”
5. Акимназар уулу Кайратбек – 2-курс – “Кыргыздардын улуттук оюндары жана андагы “улак тартыш” оюнунун мааниси”
14.00 – 14.20 – талкуу, ой-пикирлер, сунуштар.
14.20 – 14.30 – илим күнүнүн жабылышы, жыйынтык.
26. 04. 2018. (208-ауд.)
III бөлүк:
11.30–12.40 – Кыргызстан тарыхы жана археология, этнология кафедрасынын Ч.Айтматовдун 90 жылдыгына карата “Адам үчүн эң кыйыны - күн сайын адам болуу” деген темада студенттердин эссе-сынагы.
Модератор: т.и.к., доцент Ташмаматов О.А.
Баяндамачылар:
1. Сапарали кызы Бурабия – 3-курс
2. Заидов Азирет – 1-курс
3. Жумабаев Бекжан – 1-курс
4. Маматалиева Ж. – 3-курс
5. Кадырбек уулу Икрамжан – 1-курс
12.10 – 12.30 – талкуу, ой-пикирлер, сунуштар.
12.30 – 12.40 – илим күнүнүн жабылышы, жыйынтык.
26. 04. 2018. (208-ауд.)
IV бөлүк:
13.00 – 15.40 – “Аймактарды өнүктүрүү жылына” карата студенттердин, магистранттардын жана жаш окумуштуулардын илимий күнү.
“Илим жана жаштар” – студенттик илимий семинары.
Модератор: т.и.к., доцент Жумашова Г.С.
Баяндамачылар:
1. Суйутбеков Байаман – 3-курс - “Азыркы мезгилдеги Кыргызстандагы миграциялык процесстер”
2. Суюнбаева Мадина - 3-курс – “Кашка-Суу айыл өкмөтүнүн инфраструктурасы”
3. Сапарали кызы Бурабия – 3-курс – “Аймактарды өнүктүрүүдөгү ийгиликтүү кадамдар жана аны чечүүнүн жолдору”
4. Полотбек кызы Канайым – 1-курс - “ Кыргыз аялдарынын мамлекетибизди өнүктүрүүдөгү орду жана ролу”
5. Досназаров Акжол – 3-курс - “ Түштүк Кыргызстандагы мезолит доорунун изилдөө тарыхы (Обишир-5)”
14.00 – 14.30 – талкуу, ой-пикирлер, сунуштар.
V бөлүк:
14.30 – 15.00 – Илим жумалыгынын жабылуу аземи: илим жумалыгына активдүү катышкандарды, окуунун мыктыларын, мыкты илим изилдөөчүлөрдү, аспиранттарды, магистранттарды, олимпиаданын жеңүүчүлөрүн сыйлоо.
15.30 – 15.40 – илим жумалыгынын жабылышы, жыйынтык.
Дареги: Тарых факультети,
Раззаков проспектиси -21, 208-аудитория.